Dzień dobry Pszczółki! :) 1. UFO - słuchanie opowiadania D. Wawiłow, N. Usenko. Pewnego razu wróżka Laurencja wybrała się do parku na poranny spacerek. – Jejku! – zawołała nagle i stanęła jak wryta. – Śni mi się czy co? Na polance stoi ogromny talerz!
Cały biały w różowe kwiatki. Skąd on się tu wziął? – Przyleciał – mruknęła papuga Klarcia. – Telewizji nie oglądasz czy co? To nie jest zwykły talerz, tylko latający. Nazywa się UFO. – A kto to są te małe kolorowe, co na nim siedzą? – Ufoludki, oczywiście. Zobacz, jak płaczą. Chyba mają kłopoty. – No to chodźmy im pomóc! – zawołała Laurencja. Ufoludki na ich widok ucieszyły się okropnie i zaczęły pokazywać coś na migi. – Zepsuły im się baterrryjki – przetłumaczyła Klarcia. – Nie mogą lecieć dalej. – To ja im takie bateryjki wyczaruję! – Laurencja podniosła swoją czarodziejską różdżkę.
Niestety, za pierwszym razem wyczarowały się jej ogórki. Za drugim – kręgle. A za trzecim – maszynka do golenia. – Chyba się nie znam na bateryjkach – westchnęła Laurencja. – W szkole czarownic zawsze miałam pałę z fizyki. Ufoludki płakały coraz głośniej i wyrywały sobie z głów czerwone włosy. Laurencja też zaczęła chlipać. – Przestań się mazać! – rozzłościła się Klarcia. – Rrrusz głową! – Już wiem! – zawołała Laurencja i puknęła się różdżką w czoło. W jednej chwili z dwu stron talerza wyrosły wielkie nietoperzowe skrzydła, a z trzeciej – puszysty lisi ogon. – Pip, pip, kuraa! – wrzasnęły ufoludki i skoczyły do talerza. – Pęki, pęki, pa, pa! – To na pewno znaczy: „Hip, hip, hurra" i „Dzięki, dzięki" – wyjaśniła Klarcia. – A „pa, pa" – to sama wiesz. W chwilę później talerz, machając skrzydłami i powiewając ogonem, zniknął w chmurach. – Tym razem naprawdę ci się udało – powiedziała Klarcia. – Jesteś zupełnie dobrą czarownicą. – No myślę – odparła Laurencja i zdarła nos do góry. Rozmowa na temat opowiadania. – Co spotkała wróżka Laurencja w parku? – Jak wyglądało UFO? – Dlaczego ufoludki wylądowały w parku? – Co wyczarowała wróżka zamiast bateryjek? – Jak zakończyła się ta historia? 2. Ufoludek – układanie puzzli. Dziecko układa puzzle, które wcześniej przygotowuje dorosły. Po ułożeniu opisuje wygląd ufoludka.
Puzzle dostępne na dysku grupowym.
3. Kosmita - Masaż relaksacyjny - K. Kutyła.
Dorosły czyta dziecku rymowankę i rysuje na plecach dziecka. Potem zamiana dziecko masuje Twoje plecy. Była sobie mleczna droga (rysujemy na plecach dziecka palcem krętą linię) Pełna wielu błyszczących gwiazd (stukamy palcami po plecach) Na jednej z planet Ufoludek mieszka (rysujemy palcem koło) Co chude nóżki ma (dwoma palcami rysujemy na plecach dwie linie) Ma duże zielone uszy (łaskoczemy dziecko w uszy) I szyję długą ma (gładzimy szyję dziecka) Dwa okrągłe brzuszki (dwoma palcami rysujemy dwa kółka) I śmieje się ha, ha, ha. (łaskoczemy dziecko w brzuszek.)
4. Karty pracy – KP3 str. 72 i 74.
5. "Kosmiczny język"- zabawa ortofoniczna.
Dorosły siada na przeciwko dziecka. Informuje, że będą się teraz uczyć mowy ufoludków, bo za chwilę wyruszą w podróż kosmiczną.
Dorosły wypowiada po jednym słowie a dziecko powtarza: nem; ne; no; trulo; lulo; bra; bre; bri; bro; ke. Następnie dorosły wypowiada po dwa słowa naraz, dziecko powtarza: nem ne; no trulo; lulo bra; bre bri; bro ke. Później po trzy: nem ne no; trulo lulo bra; bre bri bro; ke nem ne, cztery: nem ne no trulo; lulo bra bre bri; bro ke nem ne, pięć słów: nem ne no trulo lulo; bra bre bri bro ke - dziecko za każdym razem próbuje powtórzyć ciąg.
6. Statek kosmiczny dla ufoludka – zabawa konstrukcyjno – manipulacyjna. Zadaniem dziecka jest zbudowanie statku kosmicznego dla ufoludka z klocków.
Koniecznie dorosły robi zdjęcie statku i wysyła Pani Kasi : )
7. Podróż po planetach – zabawa ruchowa.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=SCMAcaNwGwo&feature=emb_title
Z ciekawością czekam na Wasze statki! : )
Udanej zabawy! :D Pani Kasia :)
|