Start Informacje ogólne Podsumowanie listopada 2019

Podsumowanie listopada 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
poniedziałek, 23 grudnia 2019 11:37

Dnia 6 listopada obchodziliśmy Dzień Powietrza. Dzieci wysłuchały wiersza „Piotruś i Powietrze" wg J. L. Kerna., następnie mogły oglądać i brać udział w różnych ciekawych doświadczeniach np. dmuchanie i puszczanie balona, obserwowanie zapalonej świeczki oraz zapalonej świeczki pod przykryciem, gniecenie butelek odkręconych lub zakręconych butelek, dmuchanie przez słomki. Przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę, o tym jak ważne i potrzebne jest powietrze.

8 listopada wszystkie grupy obchodziły uroczystość z okazji 11 listopada – Narodowego Dnia Odzyskania Niepodległości. Nasze przedszkole włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu" i w tym dniu o godzinie 11:11 wszyscy odśpiewaliśmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego". Dzieci z grupy Żabek dowiedziały się jak wyglądają symbole narodowe i kolorowały godło polski oraz za pomocą patyczków higienicznych pomalowały farbami flagę Polski. Natomiast grupa Motylków poprzez piosenki i wiersze przybliżyła Pszczółkom i Biedronkom najważniejsze informacje dotyczące Ojczyzny tj. symbole narodowe, najważniejsze miasta Polski. Dzieci również dowiedziały się z opowiadania pt. "Moja niepodległa ojczyzna", dlaczego Polska odzyskała niepodległość.

Jak co roku w listopadzie 2019r. obchodziliśmy „Urodziny Kubusia Puchatka" połączony z ,,Dniem żółtym". Dzieci ubrane na żółto – czerwono niecierpliwie wyczekiwały gościa. Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor odczytując list od Kubusia Puchatka życząc wszystim wesołej zabawy. Nie zabrakło zabaw z kolorem żółtym, tańców integracyjnych, zabaw z chustą animacyjną, konkursów i niespodzianek. Puchatkowy Dzień umiliła bajka czytana przez Panią Małgosię z naszej biblioteki w Wieszowie.
Na przyjęciu urodzinowym nie zabrakło oczywiście pysznego tortu oraz głośno odśpiewanego „Sto lat".

W tym dniu każde dziecko z grupy Żabek przyniosło do przedszkola swojego ukochanego Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół. Na początku imprezy został odczytany list od Kubusia Puchatka. Nasz kochany miś zostawił dzieciom odrobinkę miodu, którym mogli się poczęstować. Nasz Puchatek zostawił dzieciom dużo zadań do wykonania, z którymi dzieci poradziły sobie doskonale. Podczas zabaw muzyczno – ruchowych dzieci bawiły się doskonale. Na niezwykłych urodzinkach nie zabrakło tortu, gromkiego 100 lat oraz życzeń. Bez wątpienia były to niezwykłe urodzinki i chwile, które na pewno długo pozostaną w pamięci przedszkolaków.

Nasi przedszkolacy wraz z rodzicami w dniu 20.11.2019r. brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W tym roku przypadała wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka.

W tym dniu rodzice dzieci z grupy Biedronek, Motylków i Pszczółek zostali zaproszenie na zajęcia otwarte. Głównym celem zajęć było przypomnienie dzieciom ich najważniejszych praw, kształtowanie i wyrażanie uczuć i emocji oraz nabywanie wiadomości o prawach dziecka. Dzieci, Panie oraz Rodzice byli ubrani na niebiesko, jako znak jedności dzieci na całym świecie. W trakcie zajęć dzieci i rodzice mieli okazję poznać prawa zawarte w Konwencji Praw Dziecka (oglądaliśmy prezentację multimedialną).
Następnie wspólnie z rodzicami zrobiliśmy prace plastyczną - plakat, każda grupa w przedszkolu wybrała prawo, które potem chętnie prezentowała w różnych formach plastycznych.

Dzień Praw Dziecka był również okazją, aby w grupie Żabek porozmawiać o prawach dzieci i ich potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że mają prawo przede wszystkim do miłości i szacunku, ale także do zdobywania wiedzy i umiejętności, do ochrony zdrowia, do wolności, zabawy. Dzieci miały okazję wspólnie z rodzicami uczestniczyć w różnych zabawach związanych z ich prawami. Dzieci dla rodziców zarecytowały wierszyk pt. „Prawa i obowiązki" oraz odśpiewały piosenkę pt. „Moje prawa". Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami wykonali pracę plastyczną związaną z prawem do miłości. Po tym pouczającym dniu każde dziecko dowiedziało się jakie mają prawa i kiedy mogą z nich korzystać.

Dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w warsztatach mydlarskich. Dzięki zajęciom przedszkolacy mogły utrwalić sobie wiadomości dotyczące zasad higieny, dowiedzieć się kim są stworki zwane bakteriami. Ciekawostką było rozpoznawanie różnych zapachów, co jak się okazało wcale nie jest proste. Głównym jednak zadaniem było stworzenie własnego mydełka poprzez wybór kształtu formy, mieszanie baz glicerynowych, kolorów i zapachów oraz umieszczenie w środku elementów dekoracyjnych. Dzieci sumiennie i z wielkim zaciekawieniem wykonywały polecenia prowadzących. W czasie, gdy gotowe mydełka tężały dzieci siedziały na dywanie i odgadywały zagadki czytane przez panią prowadzącą, z którymi poradzili sobie wyśmienicie.
Przepiękne, pachnące i kolorowe mydełka zapakowano, które dzieci zabrały do domu.

W dniu 25.11.2019r. wszystkie dzieci z grupy Pszczółek, Motylków, Biedronek oraz Żabek wybrały się ponownie na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Tym razem dzieci brały udział w warsztatach pt. „Od paprotki do węgielka". Warsztaty przybliżyły przedszkolakom, jak wygląda najpopularniejszy zawód górnika na Górnym Śląsku. Dzieci dowiedziały się jaki trud trzeba włożyć, aby wydobyć węgiel w kopalni. Widziały jaka jest różnica w pracy górnika dawniej i dziś. Poznały przesądy związane z górniczą pracą oraz tradycją świętowania górniczego święta. Jedną z atrakcji była możliwość obejrzenia jak naprawdę wygląda w kopalni, a nawet spotkania Skarbnika. Na koniec dzieci poznały historię Wojtka, który pracował w kopalni i wykonały myszki z papierów kolorowych.

W dniu 29.11.2019r. nasze przedszkole oraz punkt przedszkolny odwiedzili górnicy. Naszymi gośćmi był Pan Adam G. – nadsztygar górniczy oraz ratownicy górniczy z KSRG KWK Bobrek - Mistrzowie Świata w zawodach górniczych. Wszyscy przedszkolacy byli odświętnie ubrani, chłopcy na głowach mieli czako, natomiast dziewczynki wianki. Na początku spotkania każda grupa zaprezentowała się i przedstawiła gościom przygotowany repertuar w formie piosenek, tańców oraz gry na instrumentach. Następnie jeden z górników opowiadał o pracy na kopalni, omówił uniform górniczy, znaczenie piór na górniczym czako oraz odznak przy mundurze. Później ratownicy górniczy przybliżyli dzieciom swoją pracę oraz zaprezentowali sprzęt, który jest niezbędny do ich pracy. Na koniec dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska sprzęt, a także sprawdzić jak on działa. Dziękujemy naszym gościom za to, że byli w naszym przedszkolu a szczególne podziękowania składamy Panu Stanisławowi Prusek - tacie Maksia za pomoc w organizacji tak wspanialej uroczystości.

Serdecznie zapraszamy na fotorelację z wszystkich wydarzeń do naszej galerii.

Poprawiony: poniedziałek, 23 grudnia 2019 11:55
 

Kalendarz

wrzesień 2023
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Logowanie