Start Pszczółki Zdalne nauczanie - wtorek 02.06.2020r.

Zdalne nauczanie - wtorek 02.06.2020r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
wtorek, 02 czerwca 2020 00:10

Dzień 02.06.20r.
Temat tygodnia: Niby tacy sami, a jednak inni
Witam Wszystkich bardzo serdecznie:)
1. Przywitamy się wesoło
https://youtu.be/dvSAoxWiVT4
2. Wczoraj był wyjątkowy dla Was dzień Międzynarodowy Dzień Dziecka - posłuchajcie ciekawostek skąd się wzięło to święto? Jak jest obchodzone w różnych częściach świata?
Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto, po raz pierwszy, było obchodzone rok później. Jego najważniejszym celem jest upowszechnianie praw najmłodszych zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane.
W Polsce, podobnie Dzień Dziecka ma jeszcze dłuższą tradycję. Święto najmłodszych obchodzone jest już od 1950 roku zawsze w dniu 1 czerwca. W wielu państwach Dzień Dziecka obchodzony jest właśnie 1 czerwca, jednak część krajów świętuje w inne dni. I tak, np. w Turcji najmłodsi otrzymują prezenty 23 kwietnia, a w Hondurasie 10 września. Z kolei w Japonii obchody zostały podzielone na dwa dni – 3 marca obchodzone jest Święto Dziewcząt, a 5 maja Narodowy Dzień Dziecka.
Bez względu jednak na to, na jakiej szerokości geograficznej znajdujecie się teraz – wszystkim Dzieciakom składam jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia – niech ten trudny czas wreszcie się skończy, a zbliżające się wakacje przyniosą wiele radości i nowych nieodkrytych przygód!
2. ,,Dzieci świata" - posłuchajcie wiersza W. Faber
W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Afrykańczyk,
Że gdzieś na świecie śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,
Tez w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki, ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.
I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.
Rozmowa na temat wiersza
- Z czego śmiały się dzieci afrykańskie i dlaczego?
- Gdzie mieszkają Eskimosi?
- O czym nie wiedziały eskimoskie dzieci?
3. Zobaczcie film o dzieciach z różnych stron świata
https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0
4. ,,Dzieci świata" - pomimo, że dzieci różnią się od siebie wyglądem zewnętrznym, kolorem skóry, mieszkają w różnych częściach świata, posługują się różnymi językami, mają te same marzenia co i Wy.
- Chcą być szczęśliwe!
- Radośnie się bawić!
- Uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat!
- Chcą być KOCHANE!
Dzieci z całego świata są jednakowo WAŻNE!


5. ,,Kalim" - plątaninki literowe - naklej w okienkach odpowiednie litery. Odczytaj imiona chłopców


6. ,,Jesteśmy dziećmi" - posłuchajcie piosenki, spróbujcie nauczyć się refrenu piosenki
https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ
1. Czy jesteś z Afryki,
Czy też z Ameryki,
Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
Bo jesteśmy tacy sami.
Ref. Jesteśmy dziećmi!
Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi!
Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.
2. Czy mówisz po polsku,
Czy też po japońsku,
Wszyscy dobrze rozumiemy,
Czego tak naprawdę chcemy.
Ref. Jesteśmy dziećmi!.....
7. ,,Dzień Dziecka w innych krajach" - posłuchaj, jak spędzają dzieci swoje święto w innych częściach świata


Meksyk: Dzień Dziecka w Meksyku nazywa Dniem Małych Mułów i jest obchodzony 30 kwietnia, podczas święta Bożego Ciała. Dzieci uczestniczą w procesji, przebrane w stroje ludowe. Tego dnia otrzymują słodycze i zabawki, biorą udział w specjalnie zorganizowanych festynach, na których główną częścią zabawy jest rozbijanie piniaty, czyli papierowej kuli wypełnionej słodyczami, owocami i zabawkami
Włochy i Francja: Dzień Dziecka jest tam obchodzony 6 stycznia i jest świętem bardzo rodzinnym. Wtedy to Befana, wróżka, która ma wygląd wiedźmy, w tradycji włoskiej przynosi dzieciom prezenty. Grzeczne dzieci otrzymują słodycze a niegrzeczne węgiel. Tego dnia dzieci wraz ze swoimi rodzinami siadają do uroczystej kolacji, podczas której jedzą ciasto z wróżbą. Dzieciom na głowy nakłada się papierowe korony i przez cały dzień spełnia ich drobne zachcianki.
Japonia: W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się osobno dla chłopców – 5 maja i osobno dla dziewczynek – 3 marca. I to właśnie 5 maja na drzwiach lub w ogrodach wywieszane są kolorowe karpie wycięte z papieru. Karp ma dla Japończyków symbolicznie znaczenie. Zgodnie z wierzeniami oznacza determinację, siłę i walkę z przeciwnościami losu, czyli te wszystkie cechy, jakie powinni mieć chłopcy. Ponadto karp dąży do przemiany w smoka – symbolu dobroci. Nie tylko sam karp ma znaczenie, ale również jego kolor. Czerwony karp symbolizuje mamę, czarny tatę, a niebieski syna, a zarazem ilość męskich potomków w rodzinie – dla każdego osobny niebieski karp oczywiście. Maszty z karpiami stawiane przez rodziców to życzenie im pomyślności i odwagi w życiowej drodze.
Turcja: Najbardziej barwnym Dniem Dziecka, jest ten obchodzony w Turcji. 23 kwietnia Turcy ubierają swoje dzieci w narodowe stroje, odbywają się uroczyste tańce i pieśni, a niebo wypełniają kolorowe latawce – puszczane oczywiście przez dzieci, no może z mała pomocą rodziców.
Niemcy: W Niemczech Dzień Dziecka obchodzony jest dwa razy w roku. W kraju tym, podobnie jak w Polsce kojarzy się wszystkim z radością, zabawą i prezentami. Z tej okazji w Niemczech, organizowanych jest wiele imprez i atrakcji dla najmłodszych oraz ich rodzin. Szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci dostają od swoich rodziców drobne upominki.
8. ,,Przyjaciel z daleka" - praca plastyczna - po zapoznaniu się z różnymi kulturami narysuj portret wybranego dziecka, możesz nadać mu imię.
Miłej zabawy i dobrego dnia:)
p. Ania

Poprawiony: piątek, 05 czerwca 2020 11:23
 

Kalendarz

lipiec 2020
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Logowanie