Start Żabki Zdalne nauczanie - czwartek 04.06.2020r.

Zdalne nauczanie - czwartek 04.06.2020r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
środa, 03 czerwca 2020 21:06

04.06.2020r.
Dzień dobry Żabki
Temat na dzisiaj: Piłka dla wszystkich.
1. Drogie dzieci na początek zapraszam Was do wysłuchania piosenki pt. „Jesteśmy dziećmi". Link do piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ
2. Usiądźcie wygodnie i wysłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej „Piłka dla wszystkich" (Ilustracje dla 5 latków w książce na s. 82–83. (5l) lub dostępne pod linkiem:https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=84
Niepełnosprawny Franek z grupy Ady często śnił o tym, że gra w piłkę nożną. W snach nie siedział na wózku inwalidzkim, tylko biegał po boisku najszybciej z całej drużyny i strzelał najwięcej goli.
– Brawo, Franek! – krzyczeli kibice.
– To najlepszy zawodnik! – rozlegały się głosy.
Jednak gdy szczęśliwy i dumny Franek otwierał oczy, od razu uświadamiał sobie, że to był tylko sen, a on nigdy nie zostanie piłkarzem. Patrzył na swoje nogi, którymi nie mógł poruszać, i robiło mu się wtedy bardzo smutno.
Ada przyjaźniła się z Frankiem i bardzo lubiła się z nim bawić. Pewnego dnia zauważyła, że chłopiec jest wyjątkowo radosny. Miał roześmiane oczy i wesoło pomachał do niej, gdy tylko pojawiła się w sali. Dziewczynka była ogromnie ciekawa, co jest tego przyczyną. Może dostał długo oczekiwany bilet do teatru? A może spełniło się jego marzenie o jeździe na koniu?
– Cześć! Nie uwierzysz, co się stało! – powiedział Franek, gdy Ada usiadła przy nim na dywanie.
– Opowiedz.
– W sobotę pojechałem z moim starszym kuzynem na mecz piłki nożnej. Grały drużyny z dwóch różnych szkół. Byłem bardzo blisko i mogłem obserwować każdy ruch zawodników!
– To świetnie. Ja nie przepadam za oglądaniem meczu, ale cieszę się, że ci się podobało – odpowiedziała Ada.
– Mój kuzyn podwiózł mnie do ławki, na której siedzieli zawodnicy rezerwowi. I całe szczęście, bo bramkarz skręcił nogę w kostce i trzeba go było zastąpić. Wyobraź sobie, że nagle ktoś kopnął piłkę, a ja ją złapałem!
– Ojej! Zostałeś bramkarzem?
– Nie. Po prostu piłka wypadła poza boisko i leciała prosto na mnie. Chwyciłem ją i rzuciłem z powrotem jednemu z napastników.
– Brawo!
– A wtedy on na mnie nakrzyczał...
– Jak to nakrzyczał? Powinien ci podziękować – zdziwiła się Ada.
– Niestety, nie. Powiedział, żebym się stamtąd wynosił, bo tylko przeszkadzam. A jego koledzy się śmiali i słyszałem, jak mówią o mnie „krasnal na wózku".
– Prawdziwi sportowcy się tak nie zachowują! – zezłościła się Ada.
– Jeden z nich zaczął pokracznie chodzić i wskazywał na mnie palcem, a potem wszyscy śmiali się z moich butów. Chciałbym chodzić, nawet taki wykrzywiony, a ja przecież nie mogę chodzić wcale... Pomyślałem, że piłka jest nie dla mnie.
– Myślałam, że opowiesz mi o czymś wesołym. Jak cię zobaczyłam, wyglądałeś na szczęśliwego, a ta historia jest smutna – stwierdziła Ada.
– Bo jeszcze wszystkiego ci nie opowiedziałem! – uśmiechnął się Franek. – Potem wydarzyło się coś wspaniałego!
Ada była bardzo ciekawa, a Franek opowiadał dalej:
– Mój kuzyn bardzo się zdenerwował i zdecydował, że zabierze mnie z tego boiska, chociaż mecz rozgrywał się dalej. Kiedy odjeżdżałem, usłyszałem dźwięk gwizdka. Kapitan drużyny przerwał mecz i zwołał wszystkich zawodników. Nie słyszałem, co do nich mówił, ale po chwili dogonił nas, a za nim przybiegła reszta drużyny. Powiedział do mnie tak: „Jako kapitan Niebieskich chciałem cię przeprosić za zachowanie moich kolegów. Oni zresztą zrobią to sami". I wtedy każdy z piłkarzy podszedł do mnie i podał mi rękę. Widziałem, że było im wstyd. Zapytali, jak mam na imię i co mi właściwie dolega.
– To dobrze, bo już chciałam się wybrać z Olkiem na to boisko i im dokopać! – powiedziała stanowczo Ada.
– Chciałaś ich zbić? – spytał zaskoczony Franek.
– Nie, dokopać im kilka goli. Jak się zdenerwuję, to potrafię kopnąć tak mocno jak stąd do Krakowa!
– To szkoda, że cię tam nie było – zaśmiał się chłopiec.
Franek opowiedział Adzie ciąg dalszy tej historii. Zawodnicy dowiedzieli się, że chłopiec doskonale zna zasady gry w piłkę nożną, bo razem z tatą ogląda każdy ważny mecz. Zaproponowali Frankowi, żeby został sędzią, dali mu gwizdek i posadzili na honorowym miejscu, z którego miał świetny widok na całe boisko. Od tej chwili chłopiec bacznie obserwował grę, dawał sygnały zawodnikom, a nawet zadecydował o jednym rzucie karnym. Okazało się, że jest bardzo dobrym i uważnym sędzią i nikt nie powiedział o nim „sędzia kalosz", czyli taki, który się nie zna na grze i ciągle się myli.
– I wiesz, co mi powiedzieli na pożegnanie? – zakończył opowieść Franek. – Powiedzieli, że skoro mam niesprawne nogi i nie mogę grać w piłkę nożną, to przecież mam sprawne ręce i mogę grać w koszykówkę. Mój tata dowiedział się, kto prowadzi drużynę koszykarską dla zawodników na wózkach, i od jutra zaczynam treningi. A ja myślałem, że piłka jest nie dla mnie.
– Piłka jest dla wszystkich! – powiedziała Ada. – Zobaczysz, kiedyś przyjdę na mecz koszykówki. Ty będziesz najlepszym koszykarzem, a ja będę piszczała najgłośniej ze wszystkich kibiców.
3. Rozmowa na temat opowiadania:
− Co śniło się Frankowi? − O czym opowiadał Adzie? − Jak zachowywali się chłopcy? − Co zrobił ich kapitan? − Kim został Franek na meczu? − Co powiedzieli chłopcy Frankowi na pożegnanie? − Co będzie ćwiczył Franek? − Jak oceniacie zachowanie chłopców na początku, a jak potem, po rozmowie z kapitanem?
4. „Pomagamy sobie"- zabawa ruchowa. Potrzebna jest para. Jedna osoba określa cel, do którego chce dotrzeć i zakłada opaskę na oczy. Druga jest przewodnikiem, prowadzi osobę, która ma zasłonięte oczy – ręka na plecach oznacza poruszanie się prosto, dotknięcie prawego ramienia oznacza skręt w prawo dotknięcie lewego ramienia oznacza skręt w lewo. Po dojściu do celu następuje zamiana ról.
Po zabawie porozmawiajcie o swoich uczuciach.
5. Czy wiecie, co oznacza pojęcie „tolerancja"? – spróbujcie wyjaśnić rodzicom własnymi słowami.
Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.

Zastanówcie się:
− Czy chłopcy byli tolerancyjni? − Czy znacie inne przypadki braku tolerancji? (Wyśmiewanie się z ludzi o innym kolorze skóry, innego wyznania...). − Czy należy wyśmiewać się z kogoś, dlatego że jest gruby, jeździ na wózku...?
Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat indywidualności dzieci. Podkreślmy, że nie można kogoś nie lubić za wygląd lub sposób zachowania, mówienia. Wszystkie dzieci lubią się bawić. − Wszystkie dzieci chcą mieć koleżanki i kolegów. − Wszystkie dzieci cieszą się, gdy jest im wesoło. − Wszystkie dzieci płaczą, gdy jest im smutno.
6. „Niepełnosprawność"- wyjaśnienie pojęcia- osoba z niepełnosprawnością to taka, która, nie może samodzielne zapewnić sobie możliwości normalnego życia, potrzebuje pomocy innych (załącznik nr. 1). Wspólne omawianie znaku drogowego (załącznik nr.2) „miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych". Rozmowa z dziećmi co to oznacza, że ktoś jest niepełnosprawny.
7. Zachęcam Was do obejrzenia filmu edukacyjnego na temat niepełnosprawności. Link:https://youtu.be/9GhQoMF7wwc
8. „Rodzaje niepełnosprawności"- (załącznik nr.3) nie każda osoba, która jest niepełnosprawna musi jeździć na wózku. Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku i słuchu, niepełnosprawni ruchowo, intelektualnie są wśród nas. Zobaczcie filmiki:
INTEGRACJA - Osoby z niepełnosprawnością ruchową

https://www.youtube.com/watch?v=90YGkSe-Cro
INTEGRACJA - Osoby z niepełnosprawnością wzrokową

https://www.youtube.com/watch?v=4Y01f08_syw
INTEGRACJA - Osoby z niepełnosprawnością słuchu

https://www.youtube.com/watch?v=je0RXUkQ7HA
INTEGRACJA - Osoby z niepełnosprawnością intelektualna

https://www.youtube.com/watch?v=RUbAzv_SeRc
9. „Rysuję bez użycia rąk"- drogie dzieci teraz czeka na Was zadanie- wyzwanie. Wykonajcie obrazek bez użycia rąk.

Na dziś to już wszystko, do usłyszenia jutro. Pozdrawiam Pani Ewa :)

Poprawiony: środa, 03 czerwca 2020 21:11
 

Kalendarz

lipiec 2020
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Logowanie