Start Logopedia

Logopedia
Zdalne nauczanie - Logopedia czwartek 15.04.2021r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
czwartek, 15 kwietnia 2021 07:38

Kochane Dzieci! Wiosna nas w tym roku nie rozpieszcza... za oknem jest deszczowo ale udowodnię Wam dzisiaj, że brzydka pogoda nam nie straszna! Zapraszam Was na deszczowe ćwiczenia oddechowe, na przekór pochmurnej aurze :).

1. Obejrzyj filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=EqY55cnba8k

Przygotuj sobie słomkę oraz wydrukuj przygotowane przeze mnie materiały. Umieść każdą wyciętą kropelkę nad kolorowym parasolem.
Parasol i kropelki, ćwiczenie oddechowe – link do ściągnięcia:


Pamiętaj aby mocno objąć ustami słomkę! Możesz spróbować utrzymać słomkę bez pomocy rąk :).
2. Drugą propozycją są wyścigi – z głoską „SZ" oraz „S" (źródło: domlogo.pl)
Zasady gry są tradycyjne – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do mety. Dla urozmaicenia rozgrywki należy dodać pola specjalne poprzez pokolorowanie obwódki pola lub inny znak graficzny. Dla przykładu zatrzymanie pionka na polu: czerwonym – dwa pola do przodu, niebieskim – jedno pole do tyłu, żółtym – ułóż zdanie z obrazkiem, zielonym – znalezienie rymy do nazwy obrazka, różowym – powtórz słowo 3 razy, pomarańczowym – dodatkowy rzut kostką, fioletowym – podziel słowo na sylaby, brązowym – podziel słowo na głoski. Można też dodać drabiny przekierowujące na wybrane pole.
Oczywiście liczba i aktywność pól specjalnych musi być dostosowana do możliwości dziecka.
Wyścigi z głoską „SZ"


Wyścigi z głoską „S"

Przy okazji zachęcam również do ćwiczeń, które możecie znaleźć pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=y03zXF30NJY

Życzę Wam dużo słońca!

p. Kasia – logopeda :)

Poprawiony: czwartek, 15 kwietnia 2021 07:42
 
Zdalne nauczanie - Logopedia 08.04.2021r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
czwartek, 08 kwietnia 2021 07:54

WIOSENNA GIMNASTYKA BUZIK I JĘZYKA!

Kochane Żabki, Drogie Motylki, Pracowite Pszczółki i małe Biedroneczki! :)
Serdecznie witam Was po świętach. Mam nadzieję, że odpoczęliście i złapaliście wszystkie zajączki w ogrodzie! Pogoda ostatnio nam płata figle, dlatego chciałabym razem z Wami wyczarować trochę wiosny. Przygotowałam dla Was wiosenną gimnastykę buzi i języka.

Ćwiczenie 1, Wiosenne kwiaty (źródło: logopestka.pl)

Wariant I – wydrukuj kwiaty, wytnij. Następnie na arkuszu papieru namaluj zieloną trawę, motylki, pszczółki (a może gdzieś w oddali dumnie kroczącego bociana? ). Pamiętaj aby z każdym kwiatem wykonać ćwiczenie a następnie przykleić na swojej łące. Koniecznie domaluj każdemu kwiatkowi łodygę i liście. Gotowe! Teraz masz swoją własną łąkę do ćwiczeń logopedycznych!
Wariant II – wydrukuj kwiaty w dwóch egzemplarzach, następnie podklej na kolorowym bloku technicznym i wytnij. Teraz masz swoje własne, logopedyczne, wiosenne memory.

KWIATY do wydruku:

Ćwiczenie 2, Żabki (źródło: logopestka.pl)

Ćwiczenie – wydrukuj żabki a następnie ułóż je na podłodze (tak aby nie było widać żabek). Następnie skacz z żabki na żabkę, po kolei je odsłaniając. Pamiętaj aby z każdą żabką wykonać ćwiczenie!

ŻABKI do wydruku:

Drodzy Rodzice!
Z racji, że najczęściej występującą wadą wymowy u dzieci jest nieprawidłowa realizacja głosek szeregu szumiącego, dodatkowo załączam kilka ćwiczeń do utrwalania prawidłowej realizacji głoski „SZ".
Gra z głoską SZ do pobrania:

(źródło: GADUterapia)
Gra on-line w serwisie wordwall (wyrazy do powtarzania): https://wordwall.net/pl/resource/2402361/%c4%87wiczenia-logopedyczne/g%c5%82oska-sz-co

O tym trzeba pamiętać!
Podczas wypowiadania głosek szumiących, ważne i niezbędne są trzy zasady:
1. Czubek języka podnosi się i zbliża prawie dotykając wałka dziąsłowego.
2. Ząbki są złączone (ale nie zaciśnięte).
3. Usta układają się w ryjek.


(źródło: skan własny, „Szumki", wyd. Harmonia, B. Dawczak, I. Spychał).

Owocnych ćwiczeń! W razie jakichkolwiek trudności zachęcam do kontaktu.
p. Kasia - logopeda

Poprawiony: czwartek, 08 kwietnia 2021 07:58
 
Zdalne nauczanie - Logopedia 01.04.2021r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
czwartek, 01 kwietnia 2021 07:58

Kochane dzieci!
Wysyłam Wam garść ćwiczeń o wiosenno-świątecznej tematyce. Gorąco zachęcam do ich wykonywania a Rodzicom przypominam, że w razie jakichkolwiek trudności, pytań zachęcam do bezpośredniego kontaktu ze mną (numer telefonu został wcześniej podany przez Wychowawców grup).
Pierwsza propozycja ćwiczeń – Wiosenna gimnastyka buzi i języka (źródło: Rysopisy)

Link do pobrania karty w formacie A4:

wiosenna_gimnsatyka_buzi_i_języka.jpg
Druga propozycja ćwiczeń: ćwiczenia interaktywne z pszczółką na platformie wordwall: https://wordwall.net/pl/resource/2343031/%C4%87wiczenia-logopedyczne

wordwall_pszczółka_zrzut-1.jpg

Korzystając z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, życzę zarówno dzieciom, jak i Rodzicom – zdrowia, spokoju, pogody na niebie a także pogody ducha, która jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Niech słońce zaświeci nam wszystkim :)

PS Rozstrzygnięcie konkursu na pacynkę logopedyczną nastąpi po świętach. Dziękuję za wszystkie zgłoszenia i cudowne pomysły!

Poprawiony: czwartek, 01 kwietnia 2021 08:03
 
Logo-czwartek 18.06.2020r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
czwartek, 18 czerwca 2020 11:51

Ćwiczenia artykulacyjno-oddechowe
Dzisiaj mój ulubiony miks ćwiczeń :). Myślę, że Wasz również! Oto co dziś będzie Wam potrzebne:
- papierowy talerzyk,
- słomka,
- kolorowe kółeczka: niebeski, żółty, zielony, pomarańczowy, fioletowy, zielony i czerwony (kółeczka wycięte z papieru, max. 3 cm średnicy, najlepiej niech małe rączki spróbują wyciąć je samodzielnie :)).

1.jpg2.jpg

Ćwiczenie oddechowe

Przy pomocy słomki przenosimy kółeczka na papierowy talerzyk. Kółeczka nie muszą być idealnie położone na wyznaczonych polach.

Ćwiczenia artykulacyjne

1. Podnosimy język do góry i dotykamy miejsca tuż za górnymi zębami [wałka dziąsłowo – zębowego] tyle razy, ile jest kolorowych kropeczek. To duże kropki, więc przyciskamy mocno a potem język odpoczywa.

 

2.Malowanie językiem w buzi – „na niby" nabieramy palcem koloru z palety i kładziemy na czubek języka dziecka. Dziecko dotyka czubkiem języka wyznaczonego miejsca w buzi.

 

niebieski – malujemy językiem całe podniebienie – od zębów aż do gardła – to jest niebo;żółty – na środku podniebienia rysujemy dużą kropką a od niej promyki w różne strony – słońce;zielony – zęby u góry od środka buzi – to trawa;pomarańczowy – dotykamy każdego zęba u góry – sadzenie w trawie kwiatków;fioletowy – kropki na niebie – to latające po niebie ptaszki;czerwony – całe podniebienie, bo słońce zachodzi i idzie noc.

 

Dajemy na czubek języka magiczną gumkę i ścieramy wszystko, co tam zostało namalowane. Potem dajemy „na niby" wodę, płuczemy buzię i łyk [to doskonałe ćwiczenie dojrzałego sposobu połykania].

*ćwiczenia w oparciu o stronę domlogo.pl

Poprawiony: czwartek, 18 czerwca 2020 12:01
 
Logo-czwartek 04.06.2020r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rada Rodziców   
środa, 03 czerwca 2020 16:42

Nie takie „R” strrrraszne

Dzisiaj spróbujemy powalczyć z głoską „r", która bardzo często sprawia dzieciom sporo trudności.

Przede wszystkim musimy pamiętać o bardzo dobrym przygotowaniu języka i wykonywaniu ćwiczeń wprowadzających.

Rotacyzm ma wiele postaci, natomiast dzisiejsze ćwiczenia, jak wynika z mojej dotychczasowej pracy z dziećmi, dobrze sprawdzają się przy pararotacyzmie (zastępowanie głoski „r" inną głoską, np. „l", „ł"). Warto zaznaczyć, że ćwiczenia, zwłaszcza przy głosce „r" wymagają systematyczności i precyzji, powinny być także poprzedzone wizytą u logopedy aby nie utrwalać nieprawidłowych wzorców.

W roli głównej Pan JĘZYK:
1. Pan Jęzorek jest wielkim czyściochem. Codziennie maluje sufit w swoim domu.

Przesuwaj szeroki język po podniebieniu górnym w przód i w tył.
2. Po malowaniu jest straszny bałagan. Pan Jęzorek wymiata śmieci z podłogi.

Przesuwaj język po podniebieniu dolnym, nie „wychodź" poza zęby.
3. Jęzorek skacze z sufitu. Kląskaj w bardzo wolnym tempie.
4. Nasz przyjaciel zamienia się w gumę do żucia. Połóż boki języka na zęby dolne i przygryź lekko zębami górnymi. Żuj jak gumę.
5. Pan Jęzorek ustawia meble w domu – dotykaj językiem górnych a następnie dolnych zębów.
6. Jęzorek kładzie się spać - rozciągaj język leżący swobodnie w jamie ustnej tak, aby jego boki dotykały zębów trzonowych; wstaje, wychodzi na podwórko – wysuwaj szeroki język przez lekko zbliżone zęby.
7. Sportowiec Jęzorek strzela gole – zrób małą kulkę z chleba lub weź pół TIK TAKA, połóż na czubku języka, unieś język w górę i mocno dmuchnij.

Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski „R":
1. Mów wielokrotnie głoskę „d...", ale język układaj wysoko w połowie sufitu

(podniebienia, za wałkiem dziąsłowym), jest to d zaczarowane. Możesz to ćwiczenie wykonywać w pozycji leżącej, korzystając z małego lusterka. Po pewnym czasie, gdy język bez trudu odnajduje właściwe miejsce na podniebieniu górnym, możesz łączyć artykulację głoski d dziąsłowej z „leniwą ósemką". Pozycja stojąca, dłonie splecione na wysokości oczu, kreśl w powietrzu leżące ósemki, zaczynając w lewo w górę, jednocześnie mów ddd... (dziąsłowe).

2. Wymawiaj ddd..., przesuwaj szybko palcem pod językiem w prawo i w lewo, pobudzając go do drgań (język szeroki, rozluźniony, ułożony tuż za górnymi zębami).
MATERIAŁY DO ĆWICZEŃ:Publikacja internetowa „Radosne R", polecam zestaw kart pracy dla dzieci bardziej zaawansowanych: >>https://issuu.com/wydawnictwoharmonia/docs/radosne_r/8

Poprawiony: środa, 03 czerwca 2020 16:48
 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 1 z 4

Kalendarz

styczeń 2022
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Logowanie